Osposobljavanje pacijenata sa hemiplegijom započinje 48 časova po nastanku hemiplegije.
U početku je važno vežbati kada je bolesnik odmoran, najbolje nakon noćnog ili dnevnog odmora. Kada se postigne bolja funkcija šake, bolesnik se već može samostalno odevati, češljati i hraniti. Za dobru funkciju šake je važna i dobra rehabilitacija ramena, čija je pokretijivost često ograničena. Pokretljivost ramena treba se postići barem do podizanja ruke u vodoravan položaj.
U narednom razdoblju primenjuju se vežbe pokreta šake, poput pisanja, biranja telefonskih brojeva, zaključavanja vrata, zatvaranja i otvaranja slavine za vodu i sl.
U funkcijskoj rehabilitaciji bolesne noge važno je održati pokretijivost kolena i stopala, što je preduslov za što primereniji hod. Posebno su značajne vežbe s izvrtanjem stopala prema van, te okretanja (rotacije) noge u kuku za vreme stajanja kako bi se postigla dobra stabilnost u uspravnom stavu. Vežbe ne trebaju biti velikog opsega (amplitude), a naprezanja u početku moraju biti mala.
Postignuti učinak valja ustaliti hodanjem. Od početka treba paziti na pravilan načini hoda - treba izbegavati odmicanje noge u stranu i što je više moguće oponašati normalan hod.
(http://www.poliomyelitisa.com.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=132&Itemid=89&lang=en)
Нема коментара:
Постави коментар